965

Klart nederlag i Herlev

Klub Nyheder
3. oktober 2011 - 13:10 af: Birger Vincent Flannov

Divisionsholdet tabte 3-1 til Herlev på en kollektiv offday hvor intet rigtigt fungerede.

Der var lagt op til en spændende fodboldkamp mellem 2 formstærke mandskaber, da Herlev lagde både smukt græs og godt vejr til. Hjemmeholdet kom med selvtillid i top efter 5 sejre på stribe, og havde på den konto bevæget sig helt frem i tabellen, lige i haserne på HIK og Hvidovre.

Også Birkerød kom med selvtillid efter en lovende start på turneringen, og 2 friske sejre over Svebølle og Rishøj. Så set i det perspektiv tegnede det godt, men ud over en god start på kampen med en hurtig scoring til følge, var der intet der lykkedes denne dag for de gul/sorte fra Birkerød. Til holdets forsvar hører selvfølgelig med, at skader hos formstærke Mads "MC" Pedersen og Philip Højlund ikke gjorde tingene nemmere.

Om det sad i baghovedet på nutidens spillere, at Birkerød aldrig slår Herlev i en fodboldkamp, vides ikke, men ud over det hurtige føringsmål, virkede Birkerød spillerne ikke synderlig engageret og interesseret i at lave om på den statistik, og vinde denne topkamp, som det vel godt kunne kaldes, når nummer 3 og 4 fra tabellen mødes.

Birkerøds mandskab har det lidt ligesom et pendul, med svingende spil, hvor der kan spilles flot og inspirerende fodbold i nogle kampe, hvorefter niveauet kan falde drastisk i andre perioder. I kampen mod Herlev virkede indstillingen for slap, hvor en flok trætte spillere ikke viste speciel glæde ved at spille fodbold, og det var skuffende for Birkerøds fremmødte fans, som jo ved at der kan præsteres bedre. Birkerøds bundniveau må hæves, hvis målsætningen om at blive i divisionen skal opfyldes.

Selvfølgelig kan der ikke spilles lige godt hver gang, og nuvel, Herlev har da et godt fodboldhold, med profilen Anders Kaagh i spidsen, men ligefrem at lade sig kyse og skramme af dem og ham, var ikke nødvendigt, for så gode er de altså heller ikke. Så den store fodboldkamp kom der selvsagt ikke ud af dette opgør, for her skal der som regel 2 hold til, og på denne solbeskinnede lørdag, kunne Birkerød ikke rigtig lege med.

Herlev starter indledningsvis som boldholdere, men pludselig en stikning til Trier på højrekanten, ved midterlinjen. Trier smider bold og sig selv forbi sin direkte modstander i en ruf, kikker op og ser en helt fri Demirbas på midten, som omsætter Triers fornemme arbejde til en sikker og knaldhård scoring. 1-0, efter 6 minutter, det tegnede godt, men skulle faktisk både blive første og eneste reelle Birkerød målchance i kampen.

Herefter overtager Herlev bold og spil igen, og i erkendelse af at Birkerød sættes under pres, fornemmer man en udligning. Den kommer efter et hjørnespark, hvor rækkens topscorer Anders Kaagh ved nærmeste målstolpe videresnitter bolden i mål. Her burde markeringen fra Birkerøds 2 fyrtårne, Dakinah og Metin, have været tættere og bedre. Ellers ikke meget at notere sig fra en første halvleg, hvor meget spil fra begge mandskaber foregik uden for de 2 straffesparksfelter.

2.halvleg starter som første sluttede, med Herlev som boldholdere, og første advarsel til Birkerød kommer, da Jess Hansen i Birkerød målet parerer et skud på sidestolpen. Kort efter igen Herlev, med indlæg fra højre, hvor en busende Roslovs i det kriminelle felt farer lige i ryggen på Anders Kaagh, til et soleklart straffespark. Morten Larsen scorer sikkert til 2-1, hvilket Birkerød skulle prøve at svare igen på, ved at komme længere frem på banen.

Birkerød havde bare ikke ideerne og gejsten denne eftermiddag, og da Herlev stadig virkede tilfredse som boldholdere, skete der ikke synderligt foran de 2 mål, før de sidste 10 minutter, hvor Herlev cementerede sejren. Først slipper Kaagh fri af Metin, men hamrer bolden over mål, og igen samme spiller kort efter, med endnu en brændt chance midt for mål. I kampens overtid udspilles hele Birkerød forsvaret af 1-2 kombinationer mellem Kaagh og Morten Larsen, med sidstnævnte som målscorer, i noget der lignede en klar offside position.

Birkerød taber fortjent, men revanchen ligger lige rundt hjørnet, når bundholdet BSV gæster Birkerød stadion lørdag i et vaskeægte lokalopgør. BF

2.Division øst lørdag 1.10-11 kl.15.00 på Herlev stadion: Herlev-Birkerød=3-1 (1-1)

Kampen i tal: 0-1 Ercan Demirbas (6) / 1-1 Anders Kaagh (17) / 2-1 Morten Larsen (57,straffespark) / 3-1 Morten Larsen (90). Birkerød advarsler: Ingen. 267 Tilskuere.

BIRKERØD: Jess Lagerbon Hansen / Aleksandrs Roslovs (60.Jonas Nielsen) - Kofi Dakinah - Metin Celik - Nisahr Yawar / Mikail Anli (26.Baris Ôzcan) - John Gadalla (A) - Kristian Lund (72.Ibrahim El-Faour) - Ercan Demirbas / Henrik Lyngsø Graham Olsen - Frederik Trier.