Menu

Skjold Birkerød søger en fuldtids sportschef til at sikre drift og udvikling af klubben

image
17. december 2021 kl. 12:24
Vær med til at løfte fodbold og fællesskab i Skjold Birkerød

Går du med en drøm i maven om at blive sportschef for en succesfuld og spændende fodboldklub med over 1.000 aktive medlemmer? Skjold Birkerød er i en rivende udvikling og godt i gang med implementering af vores strategi – fokus på fællesskab. Som sportschef skal du være med til at bygge videre på klubbens strategi og en vision om at fremelske et trygt, attraktivt og sammenhængende træningsmiljø, med fokus på individuel udvikling og gode oplevelser og resultater. Du skal have den daglige ledelse af klubben og ansvaret for et team med administration og sportslige ledere.

Du er den helt rigtige til stillingen, hvis du -
- Brænder for at udvikle mennesker og fællesskaber gennem fodbold
- Har let ved at omgås mange forskellige slags personer, er god til at kommunikere, diplomatisk af natur – og har en tydelig lederprofil
- Har en høj fodboldfaglighed, der gør, at du sigter efter de højeste faglige standarder pædagogisk og fodboldfagligt. Samtidig er det et krav, at du har trænerlicens på DBU’s a-niveau samt et godt netværk i trænerkredse
- Er af den overbevisning, at piger skal have de samme udviklingsmuligheder som drenge. Derfor er det en fordel, men ikke et krav, at du har erfaring med pigefodbold
- Er af den overbevisning, at udvikling forudsætter trivsel og du finder glæde ved, at der i en breddeklub som Skjold Birkerød både skal være gode rammer for talenterne og dem, der primært spiller fodbold for at have det sjovt med kammeraterne. Du har erfaring med at sikre rammerne for det på den enkelte årgang gennem rekruttering, faglig sparring og organisering

- Kan arbejde i det store billede – og er samtidig ikke bleg for at tage fat om de mange og forskelligartede opgaver, der er i en idrætsforening der drives og udgøres af frivillige ildsjæle

 

Stillingen er på 30-35 timer om ugen, der både lægges på banerne og i klubbens administration. Arbejdspladsen er i Skjold Birkerød, hverdage og weekender. Aften og weekendarbejde er forventeligt. Løn efter kvalifikationer.

I rollen som sportschef refererer du til bestyrelsen og har den daglige ledelse i klubben, hvor klubbens administration (hhv. 25 og 11 timers ansættelse) samt sportslige ledere referer til dig. Det er dit team.

Der ligger mange forskelligartede opgaver og ansvarsområder i rollen som sportschef

Dine primære arbejdsopgaver
- Ansvarlig for drift og organisering af holdene klubben, herunder ansættelser og onboarding af trænere, assistenter og ungtrænere i samarbejde med klubbens sportslige ledere

- Ansvarlig for udvikling af trænere og frivillige gennem sparring og feedback, herunder at træningen og tilgangen til spillerne er i tråd med klubbens værdier samt principper i den sportslige strategi som ingen selektering, udviklings- frem for resultatfokus samt en positiv anerkendende tilgang til spillerne.

- Uddannelse og udvikling af trænere og frivillige, herunder tilrettelæggelse af interne og eksterne kurser og trænerdage

- Ansvarlig for specifiktræning og målmandstræning målrettet piger og drenge i segmenterne
- Arbejde for at løfte klubben til licensniveau i et tempo, der gør, at der stadig er stort fokus på trivsel, fastholdelse og lige muligheder for piger og drenge
- Ansvarlig for planlægning og afvikling af klubbens to fodboldcamps i første og sidste uge af sommerferien – i alt ca. 400 deltagere.

- Ansvarlig for udarbejdelse af baneplan og overblik over materialer

- Sikre synergier mellem årgangene

- Varetage kontakt med samarbejdsklubber, kommunen og øvrige samarbejdsrelationer

- Samarbejde med klubbens Sponsor-ansvarlig
- Bidrage til Klubarrangementer
- Indgå i Projekt FC Fællesskab – Trivselsprojekt med FC Rudersdal

 

Ovennævnte opgaver løses gennem synlighed i klubben/på træningsbanen, stærke kommunikations- og samarbejdsevner og ikke mindst ledelse af de sportslige ambitioner gennem andre dedikerede frivillige i og IF Skjold Birkerød på en motiverende og inspirerende facon.

Du kan læse meget mere om klubben, vores hold og vores værdier på www.skjold-fodbold.dk

Hvem er vi? Skjold Birkerød består af mere end 1.000 medlemmer (2-76 år) og 100 trænere, forældretrænere, assistenter og ungtrænere. Dertil holdledere samt et hav af forældre, der på forskellig vis bidrager til klubben. Ambitionen er at være en stor stærk bredde og udviklingsklub med hold for de yngste til de ældste piger og drenge, hvor vi danner dygtige idrætsudøvere og hvor glæden ved fodboldspillet, fællesskaber og god sund træning til alle er i fokus.

Vi er samarbejdsklub med FCK, som bl.a. har bidraget til den sportslige strategi, der tydeliggør hvordan vi omsætter holdning til handling på fodboldbanen – sportsligt og pædagogisk. Vi lægger stor vægt på, at vores sportslige ledere og trænere er kulturbærere – det er derfor vigtigt, at du brænder mindst lige så meget for at skabe trivsel og stærke fællesskaber, som for fodbold.

Vi vil gerne, at du kan starte så hurtigt som muligt. Vi vil løbende afholde samtaler med interesserede og din ansøgning bedes fremsendt hurtigst muligt og senest 13. januar 2022

Motiveret ansøgning med CV og trænercertifikater bedes sendt pr. mail til formand Henrik Sloth, formand@skjold-fodbold.dk.  Har du spørgsmål til stillingen, kan du få yderligere information hos formand Henrik Sloth eller Bestyrelsesmedlem Pernille Ramm, 31 705 781


Skjold Birkerøds strategi har fire pejlemærker

  1. Fællesskab og høj trivsel er afgørende for deltagelse og udvikling for alle
  2. Fodbold er et holdspil, hvor vi bygger på og udvikler vores individuelle færdigheder uanset køn, alder og social baggrund
  3. Trænerne i Skjold Birkerød er rollemodeller og kulturbærere, der fokuserer på udvikling frem for resultater
  4. Skjold Birkerød skaber gode rammer for et godt fritids- og idrætsliv for så mange som muligt så længe som muligt