Mørk uheldig aften i Ballerup.

Mørk uheldig aften i Ballerup.
Efterårsfodbold på en tirsdag, et sted ude i Ballerup, på en sekunda bane, der knap var velegnet til serie 6 fodbold, med tilhørende lavt blus lysanlæg, hvor der for øvrigt heller ej kunne købes hverken vådt eller tørt. Det var forholdene der ventede senior 1, og publikummet, i den fremrykkede sjællandsseriekamp, mod BSF, om vitale turneringspoint. Alle disse forhåndsminusser, fulgte desværre Birkerød spillerne på banen, da man denne dunkle aften, i forsøget på at score mål, var totalt fulgt af uheld, og dygtighed, trods et hav af chancer, der klart oversteg det hjemmehold, som med effektivitet imidlertid vandt med de misvisende cifre af 3-0.
Nu skal de dårlige forhold selvfølgelig ikke være en undskyldning for ikke at score mål, for BSF ville nok også hellere have spillet inde i ”gryden” som de plejer, nej, hele ansvaret for nederlaget, ligger hos Birkerød spillerne selv, som simpelthen bare ikke var skarpe/dygtige nok, til at sparke kuglen i kassen, på selv de største chancer, og så er det jo desværre sådan, ingen scorede mål, ingen vundne fodboldkampe. Som et af rækkens mest scorende hold, har Birkerød ellers været gode til at score mål i deres kampe, men denne aften var BSF målet nærmest forhekset, hvor bolden bare ikke ville ind i buret.
Med kamppause i den kommende weekend, er der tid til at snakke tingene igennem, og så være klar til at sparkene boldene i mål, når der venter 2 hjemmekampe, mod Gladsaxe-Hero og Karlslunde, kampe som helst skal give fuld valuta, hvis ambitionerne om en placering i top-4, skal holdes intakte.
Birkerød starter aftenens kamp bedst, som boldholdere, hvor et hjørnespark efter 4 minutter heades lige over mål, og 2 minutter efter, et ”Basse” indlæg fra højre, som Bagger i god position i feltet, tonser over mål. BSF leger med for første gang, efter 11 minutter, med et gennembrud i venstre, tæt under mål, en afslutning, målmand Bligaard kommer ned og redder godt. Så et godt Birkerød angreb over højre, hvor Seth spiller Heise, som kommer ned til mållinjen, og lægger bolden ind til en totalt fri Nikolaj ”Hof”, som har tiden til at score alle steder i målet, men rammer den eneste modspiller, som står i vejen. Næste aktion er BSF’s, som efter et hjørnespark, sparker lige over målet.
Omkring den halve time, en lang bold frem mod ”Basse”, som får lagt bolden til rette, men skyder forbi målet. Intet hold i rækken har bedre possession, spil med bolden, end Birkerød, som ses da den halve time er rundet, med småspil over venstrekanten, hvor et August indlæg til feltet træffer en fri ”Basse”, som mellem et par forsvarere, sparker bolden forbi målet. Så en ultimativ stor chance, 3 minutter inden pause, hvor Nikolaj sparker hjørne, hvor Frederik ”Hof” sparker en gigantchance på undersiden af overliggeren, hvor en retur giver endnu en stor chance. Sort uheld, hvor BSF straks efter er farlige i Birkerød feltet, men målmand Bligaard er på plads og redder situationen godt. Birkerød klart bedst i 1.halvleg, hvor en føring med et par mål, havde været mere end rimelig.
I pausen skiftes en mærket Bagger ud med Mathias Riley, men inden man når at observere det, er hjemmeholdet kommet foran, på en foræring af et mål, hvor en Birkerød spiller nærmest, sender bolden ind foran eget mål, hvor en fri Nicklas Petersen, let kan sparke sit hold i front. 1-0. En kold spand vand i hovedet, for det bedste hold, som dog har masser af tid til at reparere på den dukkert, og straks svarer igen, på et August indlæg til feltet, som ”Basse” får hovedet på. Samme Sebastian minuttet efter, helt fri foran kassen, på et Nikolaj indlæg, men ”Basse” helkikser den store chance væk. Så begyndte man at tvivle voldsomt på, om et Birkerød mål egentlig var realistisk, i halvmørket.
Mens udligningen forsvinder i mørket, slår det effektive hjemmehold til igen, på hurtig kontra, da en bold på tværs af feltet, sparkes let i mål af Bertram Svensson, en bold Villads er tæt på at redde på målstregen. 2-0. en farlig føring, men ikke for BSF, som er oppe mod et hold, som bare ikke kan score mål denne aften. Ny chance, hvor anfører Lars stikker en dybdebold til en godt løbende Nikolaj, som i fri position, ikke kan formøble den store chance efter fortjeneste, hvor et indlæg lidt efter heades lige på målmanden på den ellers pæne chance. Med 10 minutter tilbage af opgøret lukker og slukker BSF til 3-0, efter samme koncept som tidligere, kontra over højre, ind foran mål, fri Runar Støven, og mål.
I slutminuttet flugter Riley et indlæg fra Nikolaj over målet, ganske symptomatisk på en aften, hvor assist træner Mathias lige bemærkede, at hvis han havde været på banen, så havde han snildt scoret 3 mål. Op på hesten igen, hvor man skal tilbage til det, man normalt er gode til i de kommende kampe, at score mål. BF. Birkerød fanklub.
Next up: lørdag 4.10 kl.12:00 på Birkerød stadion mod Gladsaxe -Hero.
SS: tirsdag 23.9-25 kl.18:30 et sted i Ballerup: BSF – Birkerød= 3-0 (0-0)
Kampen i tal: 1–0 Nicklas Petersen (46) / 2–0 Bertram Svensson (58) / 3–0 Runar Skylv Støven (81). Birkerød advarsler: 0. Tilskuere: svært at vurdere i mørket.
BIRKERØD: Benjamin Bligaard / Seth Leight Frederiksen – Jacob Østerby Holst Rasmussen – Villads Beierholm – August Steenshard Damm (71.Vilhelm Trolborg Søberg) / Frederik Banke Heise (79.Rasmus Erichsen Madsen) – Mads Hirsvang Bagger (46.Mathias Riley) – Lars Twile Torp (A) – Frederik Thoning Hofland – Nikolaj Thoning Hofland / Sebastian Nejstgaard.