Ny hjemmesejr til Birkerød

Oprykkerne fra Birkerød har startet deres nye liv i danmarksserien på bedste vis. Lørdag kom det nuværende tophold fra Avedøre på besøg, et ubesejret hold, Birkerød fik væltet ned af pinden, med en smal 2-1 sejr. Efter 2 kampe er der hermed gjort rent bord på hjemmebanen, og hvor kunne man dog ønske sig, at netop denne fine arena, på sigt, kunne blive til et uindtageligt fort, som ville gøre livet surt for enhver modstander.
Her hvor turneringen er helt ung, er det alt for tidligt, at stirre sig blind på tabellen, men konstateres kunne det dog, at tabte Birkerød kampen mod Avedøre, var der allerede et hul på 6 point, op til der hvor det er allersjovest, nemlig på toppen. Hullet blev heldigvis lukket, og denne række, som vidst fra start, bliver en jævnbyrdig en af slagsen, hvor holdene på kryds og tværs vil tage point fra hinanden.
i forhold til kampen i Vig, så hjemmeholdets start ellever, med Hartkopf, Dam, Schulze, og Weibel lidt mere offensivt orienteret ud, og bortset fra opgørets første 5 minutter, er det da også de gul/sorte, som blæser til angreb. Bare 8 minutter skal der gå, før dagens første målscorer hedder Oscar Hartkopf, efter godt samspil på venstrekanten, hvor Oscar spiller til "Alex", som hurtigt igen spiller til Oscar, som tager trækket på tværs ind i feltet, inden højreskøjten planter bolden tæt op af nærmeste stolpe, bag Avedøre keeper Skov, som vist ikke var spillet helt varm endnu.
Den hurtige scoring rystede det defensivt orienterede udehold, som havde svært ved at styre afleveringerne, mod det godt arbejdende og højtpressende hjemmehold. Birkerød fortsætter trykket med hurtige afleveringer mod Avedøres mål, som inden dagens opgør, kun var passeret en enkelt gang, men dog uden at tilspille sig de nævneværdige chancer. Efter at være kommet bagud, må udeholdet ud af skyttegraven, men først da kamp uret viser 24, kommer første test mod Birkerød målet, og det bliver farligt. Avedøres Chris Lindskow får det perfekte træf på sit langskud, med retning lige mod yderste øverste etage, men Ovays i Birkerød målet viser klasse, og verfer forsøget væk, med en flyvende arm parade.
Udeholdet bliver også farlige kort efter, da en bold bliver pillet fra en lidt for smart spillende Jonas Jacobsen på højrekanten, med efterfølgende indlæg til feltet, hvor den store mulighed blokeres i sidste øjeblik. Disse fejl, og andre dumme ting, som mislykkede tunneller, på egen banehalvdel, fik en rasende træner Jeppesen op ad sædet, som forståeligt nok uddelte skideballer. Birkerød er det bedst spillende fodboldhold i denne halvleg, og bedst som folket står og snakker om, at det ville være perfekt med et mål, lige inden Herberts varme te, går tingene sgu' i opfyldelse.
Birkerød med små spil uden for Avedøre feltet, hvor Oscar spiller videre til Dam, som med venstrebenet tager chancen fra distancen, og med en perfekt skrue i bolden, planter det flade spark helt nede ved sidestolpen. Folket jubler, men bolden passerer ikke målstregen, før den har trillet langs stregen helt over til modsatte målstolpe, og så endelig i mål. 2-0, perfekt scoring, på et perfekt tidspunkt. Birkerød med helt fortjent pauseføring, som dog absolut ikke må blive nogen sovepude, mod den måske bedste modstander, man har mødt hidtil.
Birkerød skifter Gjettermann ind for Jonas Jørgensen i pausen, og rykker Jonas Jacobsen en kæde frem, og starter halvlegen udmærket, da et Weibel frispark fra højre, suser igennem feltet, desværre uden gul/sorte berøringer. Ellers er det udeholdet, som er nødt til at satse, der sætter sig på spillet, og alt for hurtigt får reduceret til 1-2, på et langskud i Azizis venstre nedre hjørne. En ellers ganske udmærket dommer Sûleyman Yücel, laver desværre en fejl lige inden langskuddet, da en Birkerød spiller med bolden trækkes i trøjen bagfra, men intet frispark, og den tabte bold koster mål. Så lugtede Avedøre forståeligt nok point, og med over en halv time at spille, kommer der pres på Birkerøds bageste folk. Hjemmeholdet forstår imidlertid at kæmpe igennem denne lune eftermiddag, hvor al opsparen fysik sættes i brug.
Trods mest boldbesiddelse formår Avedøre aldrig at bombardere Birkerød målet med målchancer, men et godt langskud bliver det til, som Birkerød målmand Azizi imidlertid flot piller, helt nede ved stolperoden. Birkerød lukrerer på kontraer, hvor 3-1 kommer tæt på, da Alexander spiller en fin bold frem til en rigtig løbende Weibel, som ser en helt blank Dam i midt feltet, men den afgørende akrobatiske aflevering fra den halvt liggende Weibel, afværges i sidste øjeblik.
I Birkerød lejren, på bænken og på lægterne, er der nerver på, men på banen bliver der kæmpet igennem for fuld skrue, og nervesystemet bliver sat yderligere på prøve, da målmand Ovays ikke får bokset en bold ordentlig væk, som returneres over hovedet på ham, men som reddes på målstregen, af vist nok en engel. Birkerød har lov til at være heldige denne dag, da man ikke just har haft fru Fortuna med sig i tidligere opgør mod AB Tårnby og Odsherred.
Med 7 spilminutter igen, begår Jonas Jacobsen, et dumt og klodset frispark, helt oppe omkring Avedøres felt, som korrekt takseres til gult kort nummer 2, og dermed for tidlig afgang i bad. Med små 10 minutter igen, ikke just nemmere for med spillerne, men de sidste kræfter mobiliseres, hvor modstanderne holdes væk fra chancer, og hvor en mega træt Schulze endda i overtiden, er tæt på med et lob over målmand Skov, efter et langt udspark fra Azizi.
Et træt Birkerød mandskab vinder knebent, men ikke ufortjent, og kravler op som 2'er i tabellen, lige efter Vanløse, som er næste modstander førstkommende lørdag kl.13.00 i Vanløse idrætspark. Mød op og støt drengene. BF - Birkerød fanklub.
DS2 Lørdag 26.8-17 kl.14.00 på Birkerød stadion: Birkerød - Avedøre IF = 2-1 (2-0)
Kampen i tal: 1-0 Oscar Hartkopf (8) / 2-0 Joakim Dam (40) / 2-1 Martin Nordentoft (57). Birkerød advarsler: Jonas Jørgensen (19) - Jonas Jacobsen (57+83=Udvisning). Tilskuere: 120
BIRKERØD: Ovays Azizi / Jonas Jacobsen - Mickey Fagerlind Nielsen (A) - Thomas Høegh / Joakim Dam - Jonas Jørgensen (46. Nikolaj Gjettermann) - Frederik Madsen - Oscar Hartkopf (58. Rasmus Garly) Alexander Augustesen / Christian Schulze - Frederik Weibel (79. Alejandro Maillet)